perjantai 16. kesäkuuta 2017

FIN HAMAMI (SAUNA)

File:Highgrove Sauna.jpg

Sauna kelimesini herkes bulmacalarda görmüştür. Genellikle soru şöyle sorulur.  Fin hamamı? Cevap sauna.
Sauna geleneği çok eskilere dayanır. Finlandiyalılar sauna kültürleri ile gurur duyarlar. Hatta öyle gurur duyarlar ki şöyle söylerler. " Eğer bir Finli uzaya gidecek olsa yanına alacağı tek şey saunadır".

Finliler tabiatları gereği çok sakin ve sessiz insanlardır. Small talk dediğimiz merhabalaşmayı ve bu tür şeyleri hiç sevmezler. Ama saunada hepsinin dili çözülür ve öz güvenleri artar.

Saunaya genellikle tamamen çıplak olarak gidiler. Bu tutumları bize çok tuhaf gelir. Çok iyi hatırlıyorum, ilk saunaya gittiğim zaman (tabi Finli gibi değil) kendimi taş devrinde hissettim halende hissediyorum. Hani hayalimizde ilk insanlar genellikle elbisesiz dolaşan avcı insanlardır. Aynen öyle.

Çoğu evde banyonun bitişiğinde saunada var, bazı binalarda sadece bir sauna var ve sauna listesi var.

Evin içindeki sauna genellikle elektrik ile çalışır. Odunla ısıtılan sauna (bu tür saunalar genellikle yerli evlerde olurlar). Odun veya elektrikle ısıtılan taşların üzerine şu atılır ve böylece sıcak buhar oluşturulur.

Saunanın içinde oturma yerleri basamaklıdır. Sıcak buhar en çok etkiyi üst basamaklarda yapar. Saunanın sıcağına dayanamayanlar genellikle en alt basamaklara otururlar.

Finlandiya’da 25 Cumhurbaşkanlığı yapmış Kekkonen`in Ruslarla görüşmelerini genellikle saunada yaptığı bilinir ve bu gelenek devam ediyor. Birçok CEO iş arkadaşlarını saunaya davet eder.

Saunada Finli gençler genellikle bira içer (evlerinde). Fin adetine göre saunadan sonra her zaman bir içecek içilir ve bu içecek genellikle biradır. Alkol içmeseniz bile, saunadan sonra şu içmek çok faydalı, çünkü saunada insan tam anlamıyla ter döküyor.

Eğer ağır bir iş yaptıysanız veya spor yaptıysanız, dinleneceğiniz en güzel yer saunadır.

Saunadan önce ve sonra düş alınır. Sauna taşlarına bazen aromalarda dökülür. Sauna çok güzel kokar. Sıcak taşlara şu atmak için saunada kova ve kepçe bulunur.
Kuvahaun tulos haulle sauna

Spor salonlarında ve yüzme merkezlerinde erkek ve bayanların saunaları ayrı olur. 

Aileler haftada bir ailece saunaya giderler. Genellikle sauna günü cumartesi veya pazardır.

Her yıl Finlandiya’da saunada dayanma yarısı yapılır. Saunanın sıcaklığı normalinde +50 +60 civarlarındadır ama yarışlarda bu sinir zorlanır + 90. Genellikle bu yarışlardan sonra bir iki kişi deri yanmasından dolayı hastaneye kaldırılır.

Finlandiya’ya geldiğinizde kesinlikle saunayı deneyin. 


Lähetä kommentti

Suomi-Turkki

NORDIC TRAVEL FAIR 2019- TURKISH AIRLINES